​Ana Bărbosu s-a clasat, sâmbătă, pe locul 4 în finala de la sărituri contând pentru Campionatul European de Gimnastică de la Rimini, Italia.

Ana BărbosuFoto: CHRISTOF STACHE / AFP / Profimedia

Sportiva tricoloră a fost notată cu 13.700 la prima săritură şi cu 13.633 la cea de-a doua, iar cu o medie de 13.666 s-a clasat pe locul 4.

În calificări, Bărbosu a fost tot pe locul 4.

Medalia de aur a fost cucerită de Coline Devillard (Franţa, 13.866), argintul de Valentina Georgieva (Bulgaria, 13.799), iar bronzul de Ming Van Eijken (Franţa, 13.699).

În alte finale pe aparate de sâmbătă vor evolua Sabrina Maneca Voinea (bârnă, locul 2 în calificări şi sol, locul 1) și Lilia Cosman (bârnă, locul 6).

Echipa României va fi prezentă şi în finala de duminică, după ce în calificări s-a clasat pe locul 4 (158.798 puncte).

Tot duminică vor evolua şi junioarele Anamaria Mihăescu – finală sărituri (locul 8) şi bârnă (locul 8), respectiv Alexia Blănaru – bârnă (locul 7). În ierarhia pe echipe a junioarelor, România a încheiat pe locul 8 (142.063 puncte), transmite News.ro.